Hrvatski zrakoplovni savez (HZS) je krovni savez udruga građana, registriran za cjelokupnu zrakoplovnu djelatnost u Republici Hrvatskoj.
Punopravni je član Svjetske zrakoplovne federacije (FAI - Federation Aeronautique Internationale), Europske zrakoplovne federacije (EA - Europe Airsports), Europskog saveza za zrakoplovno jedriličarstvo (EGU - European Gliding Union), Hrvatske zajednice tehničke kulture (HZTK) i Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO).
Hrvatski zrakoplovni savez djeluje u okviru pet zakona, a koji su Zakon o udrugama, Zakon o tehničkoj kulturi, Zakon o sportu, Zakon o zračnom prometu (lex specialis) i Zakon o zaštiti i spašavanju.
Hrvatski zrakoplovni savez osnovan je 1947. godine pod imenom Zrakoplovni savez Hrvatske kao slijednik Aerokluba Kraljevine Jugoslavije i Aerokluba SHS osnovanog 1922. godine, zatim oblasnih odbora Aerokluba. Kao takav djeluje do 1992. godine kada se osniva pravni slijednik i Zrakoplovni savez Hrvatske postaje Hrvatski aeroklub. Krajem 1997. godine Hrvatski aeroklub mijenja naziv u Hrvatski zrakoplovni savez sukladno zakonskim propisima.
Osamostaljivanjem od SFRJ zrakoplovstvo igra značajnu ulogu u obrambenom domovinskom ratu, pa se tako osniva prva zrakoplovna postrojba koju sačinjavaju u velikoj većini dragovoljci iz klubova, sportaši, bivši i umirovljeni pripadnici zrakoplovstva bivše zajedničke države. Tijekom Domovinskog rata dostavljaju humanitarnu pomoć, hranu i lijekove diljem Hrvatske i BiH, no na tim zadacima bivaju srušeni neprijateljskom raketom.
U čast našim dragim prijateljima HZS svake godine održava nekoliko memorijalnih natjecanja u čast poginulim zrakoplovnim veteranima i dragovoljcima:
Memorijal slavonskih zrakoplovaca pilota i padobranaca,
Osijek Memorijal dalmatinskih zrakoplovaca pilota i padobranaca,
Sinj Padobranski kup državnosti
Kup grada Vukovara
Memorijal bojovnika grada Zagreba
Cilj Hrvatskog zrakoplovnog saveza je razvijanje i provedba sportskog zrakoplovstva kroz tehničke i sportske zrakoplovne djelatnosti u zemlji i na međunarodnom planu u svim granama u kojima organizira sustav gradskih, županijskih i državnih natjecanja, te reprezentacije kojima se osiguravaju pripreme i nastupi na svim europskim i svjetskim natjecanjima, kao i ostalim značajnim međunarodnim natjecanjima za svaku granu i podgranu i to: zrakoplovno modelarstvo, zrakoplovno raketarstvo, zrakoplovno jedriličarstvo, letenje avionima, padobranstvo, letenje helikopterima, balonstvo, ovjesno jedrenje, parajedriličarstvo, letenje ultralakih zrakoplova, samogradnja zrakoplova, održavanje zrakoplova i zrakoplovna medicina.
Djelatnosti Hrvatskog zrakoplovnog saveza je, sukladno djelatnostima FAI i EA, razvoj zrakoplovnih sportova, zrakoplovne tehnike u RH, osiguravanje i organiziranje potrebite sportske i sudačke djelatnosti u svim zrakoplovnim granama, organizacija nacionalnih prvenstava u svim zrakoplovnim granama sukladno pravilima FAI, HOO i HZS, organizacija međunarodnih natjecateljskih i kongresnih priredbi, a koje su od interesa za RH, kao i razvoj zrakoplovstva, a koje su od značaja za međunarodnu zrakoplovnu suradnju. Potiče postizanje i vodi evidenciju povijesnih i aktualnih zrakoplovnih rekorda, obavlja sve poslove u okviru svoje djelatnosti za koje ga ovlasti nadležno ministarstvo RH, djeluje na razvoju tehničke kulture u sklopu HZTK, bavi se promidžbom i popularizacijom zrakoplovnih sportova i tehnike, edukacijom mladeži i njegovanjem zrakoplovne tradicije, razvija i promiče turističko zrakoplovstvo, vodi potrebne evidencije i unapređuje sustav, surađuje s državnim tijelima RH sukladno svom djelokrugu rada, surađuje s nadležnim državnim tijelima na planu protupožarnog izviđanja, kao i jedinicama lokalne uprave i samouprave, drugim organizacijama i stručnim ustanovama na području RH u provedbi utvrđenih potreba društva u obrani, turizmu, protupožarnoj djelatnosti i elementarnim nepogodama.
ZRAKOPLOVNO MODELARSTVO
F1ABCslobodni let
F3Jjedrilice na radioupravljanje za termički let
F5Jjedrilice na elektro pogon
F1Nmale jedrilice za slobodni let
Smodeli na raketni pogon
ZRAKOPLOVNO JEDRILIČARSTVO
Club class
MOTORNO LETENJE AVIONOM
Precizno letenje
Rally letenje
PADOBRANSTVO
Skok na cilj
Figurativni skokovi
OVJESNO JEDRILIČARSTVO
Preleti
PARAJEDRILIČARSTVO
Precizno slijetanje
Preleti
ULTRALAKO LETENJE
ULUL aerodinamički kontroliran zrakoplov
CG–MZMotorni zmaj kontroliran pomicanjem
MPGMotorni paraglajder
ULHUL helikopter
ULGHMotorni UL autogyro
UJUltralaka jedrilica
BALONSTVO
Letenje na vrući zrak
SAMOGRADNJA
Hrvatski zrakoplovni savez provodi tečajeve zrakoplovnog modelarstva u Osnovnoj školi Kustošija u Zagrebu. Tečajeve provodi modelar Dominik Špehar. Učenici počinju radom s papirnatim letjelicama, balonima, zmajevima, malim i velikim klizačima, te natjecateljskim modelima A1. Godišnja nastava traje 70 sati, sukladno nadležnom Zakonu. Učenici počinju sa zrakoplovnim modelarstvom u 6. razredu osnovne škole.
SAMOGRADNJA ZRAKOPLOVA ALBATROS
Zrakoplov Albatros konstruirao je, sagradio i letio u razdoblju 1991. - 2002. sportski pilot i graditelj amater Ljubomir Hranjec. U letnom je stanju trajno ustupljen Muzeju grada Zagreba 2002. godine. Tip zrakoplova je ultralaki sportski zrakoplov - jednosjed (amaterski građen), a izgrađen je 1992.-1993. u Zagrebu.
SAMOGRADNJA MOTORNOG AVIONA "ŠTIGLEC"
Marijan Ivanček, Marko Kralj i Siniša Kralj graditelji su jednosjednog motornog ultralakog aviona "Štiglec". Graditelji su dobili nacrte aviona "Wingi Dingi" kojega su morali modificirati kako bi izgradili motorni avion "Štiglec", a prema vlastitim mjerama i potrebama. Izgradnja "Štigleca" trajala je 8 mjeseci, a završena je krajem 1997. godine. Upotrijebljeni materijal je drvo, stiropor i staklena vuna s epoxi smolom.
SAMOGRADNJA JEDRILICE "SOVA"
Marijan Ivanček konstruirao je i izgradio jedrilicu "Sova". Izgradnja je trajala 18. mjeseci, a privedena je kraju 2003. godine. Kako je Ivanček u duši jedriličar, želio je izraditi jedrilicu koja je prema njegovim vlastitim zahtjevima i performansama, a koje su: da može poletjeti sam, bez vuče aviona i pomoćnika, da ima kut planiranja 1:25 i da nije preteška.
SAMOGRADNJA MOTORNE JEDRILICE "VILA"
Marijan Ivanček i Vlado Mihaljević konstruirali su i počeli graditi dvosjednu motornu jedrilicu "Vila". Izgradnja je započela početkom 2007. godine. Izgrađen je trup, horizontalni i vertikalni stabilizator, ramenjače, stiroporna ispuna i nabavljen je motor. Iz razloga izrade replike "Penkale" odgođena je gradnja "Vile" do daljnjega.
SAMOGRADNJA CA-10 (replika zrakoplova "Penkala" prema dostupnim slikama)
Inicijativa zrakoplovnih veterana AK "Zagreb" izrodila je ideju o izradi replike zrakoplova "Penkala" za 100. godišnjicu prvog leta u Hrvatskoj. Konstrukciju zrakoplova izradio je inženjer Anton Cvjetković, graditelj je bio Marijan Ivanček. Gradnja zrakoplova trajala je 14 mjeseci, a završen je pred samu obljetnicu 100 godišnjeg leta i pokazan na održanom aeromitingu u Zagrebu, 28. kolovoza 2010. godine, u čast obljetnice.
U RH danas ima oko 25 aktivnih graditelja koji grade ultralake letjelice.
Svjetski kup "Buzet" u xc - preletima
Buzet, 11.–18.07.2009.
Svjetski padobranski kup
Mali Lošinj, 05.–17.06.2009.
Svjetsko prvenstvo u zrakoplovnom modelarstvu u kategorijama F1ABC
Bjelopolje, 19.–26.07.2009.
5. Svjetsko prvenstvo u preciznom slijetanju parajedrilicom
Ivanec, Varaždin, 20.–27.06.2009.
Predsvjetsko prvenstvo u preciznom slijetanju parajedrilicom
Ivanec, Varaždin, 20.–23.06.2008.
8. Svjetski kup u "Canopy Formation"
Osijek, 04.–08.09.2007
2. Europsko juniorsko padobransko prvenstvo u klasičnim disciplinama
Osijek, 01.–09.09.2007.
5. Europsko padobransko prvenstvo u klasičnim disciplinama
Osijek, 04.-09.09.2007.
8. Svjetski kup u "Canopy Formation"
Osijek, 04.-09.09.2007.
15. Europsko prvenstvo u ovjesnom jedriličarstvu
Opatija, 16.-29.06.2006.
Europsko prvenstvo u zrakoplovnom modelarstvu u F3J kategoriji
Osijek, 17.-23.07.2005.
28. Svjetsko padobransko prvenstvo u klasičnim disciplinama
Rijeka, 16.-24.09.2004.
16. Svjetsko padobransko prvenstvo u disciplini "Skydiving Formation" - otvorena kategorija
Rijeka, 16.-24.09.2004.
3. Svjetsko padobransko prvenstvo u disciplini "Skydiving Formation" - ženska kategorija
Rijeka, 16.-24.09.2004.
11. Svjetsko padobransko prvenstvo u disciplini "Canopy Formation"
Rijeka, 16.-24.09.2004.
15. Svjetsko prvenstvo u preciznom letenju avionom
Lučko, Zagreb, 07.-14.07.2002.
24. Svjetsko padobransko prvenstvo u klasičnim disciplinama
Vrsar, 03.-12.09.1998.
Godišnja sjednica FAI Komisije za slobodno letenje - CIVL
Opatija, 20.-22.02.2004.
95. godišnja generalna konferencija Međunarodne zrakoplovne federacije - FAI
Dubrovnik, 07.-13.10.2002.
Godišnja sjednica FAI Komisije za motorno letenje avionom - GAC
Zagreb, 08.-11.11.2001.
50. godišnja sjednica FAI Komisije za padobranstvo - IPC
Dubrovnik, 09.-14.02.1999.